Håll ett öga på SSRI: hjälp att undvika möjliga synhotande biverkningar | Rob Kettenburg

En färsk rapport i en fackgranskad brittisk tidskrift beskriver fem fall av optisk neuropati som tros vara relaterade till långtidsbehandling med selektiva serotoninåterupptagshämmare (SSRI).1 De fem fallen identifierades under en tvåårsperiod i en öbefolkning på 140 000 personer. Varje fall bedömdes med hjälp av Naranjo-algoritmen för att ange sannolikheten för en läkemedelsbiverkning (ADR).2 Naranjo-poängen indikerade möjlig ADR i fyra fall och sannolik ADR i ett fall.

Alla fem fall uppvisade synförlust på grund av misstänkt ischemisk optikusneuropati (ION) och alla fem fall undersöktes ingående för att hitta någon annan möjlig underliggande orsak. Ett ”icke-arteritiskt” ischemiskt ursprung misstänktes i alla fall. Toxicitet ansågs osannolik eftersom tre fall var plötsligt insjuknande och två fall var unilaterala.

Två fall hade progressiv bilateral synfältsförlust (VF). Två fall presenterades med allvarlig unilateral plötslig synförlust (SLOV) och en patient hade bilateral SLOV. Alla patienter var relativt unga (medelvärde 49 år, intervall 40-54 år) med en lång historia av SSRI-behandling med ett medelvärde på 7 år (intervall 1-14 år).

Alla fall kunde avbryta SSRI-behandling utan ytterligare försämring. En patient med bilateral progressiv LOV återhämtade sig helt under 18 månader. Två patienter med unilateral SLOV återfick inte funktionen på det drabbade ögat men behöll normal syn på det andra ögat.

Ett fall diagnostiserades med främre ION (med inblandning av korta bakre ciliaarterier) som uppvisar plötslig svullnad av synskivan i samband med altitudinell synfältsförlust. Fyra fall hade kliniska drag av posterior ION (som involverar pialförgreningar av centrala retinalartären) som typiskt är normalt diskutseende i början med akut eller progressiv, smärtfri LOV i ett eller båda ögonen.

Posterior ION hos relativt unga friska patienter är sällsynt. Systemiska riskfaktorer för ION är bland annat kardiovaskulär sjukdom, diabetes och högt blodtryck. Två av de rapporterade patienterna led av icke-insulinberoende diabetes mellitus och tre var rökare.

Alla patienter kunde sluta ta SSRI utan ytterligare försämring. En patient med bilateral inblandning återhämtade sig helt efter 18 månader, och en patient förblev stabil i 6 månader tills hon åter började med SSRI, varefter hon snabbt försämrades till att räkna fingervisning på båda ögonen.

Lämna ett svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.