Medicare pentru minori

Medicare Set-Aside Blogon 26 octombrie 2010
Publicat de

Întrebări:

1) Cum devine un minor îndreptățit la Medicare?
2) Cât timp își păstrează eligibilitatea?
3) Când începe eligibilitatea (adică automat la 18 ani, la cerere sau în orice moment al vieții lor)?
4) Vor deveni eligibili în virtutea vârstei?

Atenție:

Pentru a se califica pentru Medicare (titlul XVIII din Legea privind securitatea socială), o persoană 1) trebuie să se califice pentru prestațiile din titlul II al Legii privind securitatea socială (prestații SSDI) și 2) să îndeplinească anumite alte calificări. O persoană se califică pentru prestațiile SSDI dacă este asigurată și are 62 de ani sau este invalidă în conformitate cu definiția din Social Security Act (cu alte excepții). O persoană este „complet asigurată” dacă a contribuit la program (a plătit taxe de securitate socială) pe o perioadă suficient de lungă și a contribuit la program suficient de recent pentru a avea „statutul de asigurat pentru invaliditate”. 42 U.S.C 402. Anumite alte calificări includ fie atingerea vârstei de 65 de ani, fie, în cazul în care nu a împlinit încă 65 de ani, faptul că a avut dreptul la prestații de asigurare de invaliditate sau la prestații de asigurare pentru copii pe motiv de invaliditate sau la prestații de asigurare pentru văduve/văduvi pe motiv de invaliditate. În cazul în care nu a împlinit vârsta de 65 de ani, există o perioadă de așteptare de 24 de luni, cu excepția cazului în care invaliditatea este cauzată de o boală renală în stadiu terminal sau de boala Lou Gehrig (ALS). 42 U.S.C 214 (a) și HI 00801.001.
O persoană care suferă de boală renală în stadiu terminal are dreptul la acoperire în cadrul Medicare dacă este copilul dependent (de orice vârstă) al unei persoane care este asigurată integral, indiferent dacă părintele este pensionat, invalid sau decedat. 42 U.S.C. 426-1 și HI 00801.001.

Un copil adult cu handicap (unul care a devenit handicapat înainte de a împlini vârsta de 22 de ani) poate primi prestații de invaliditate în copilărie (CDB) pe baza înregistrării veniturilor unui părinte salariat care are dreptul la pensie sau la prestații de invaliditate sau care a decedat, dacă acesta se califică în alt mod. Reglementările prevăd: „§404.350 Cine are dreptul la prestații pentru copii. (a) Generalități. Sunteți îndreptățit la prestații pentru copii din evidența veniturilor unei persoane asigurate care are dreptul la prestații de bătrânețe sau de invaliditate sau care a decedat dacă: 1) sunteți copilul persoanei asigurate, pe baza unei relații descrise în §§ 404.355-404359; 2) sunteți în întreținerea asiguratului, astfel cum este definit în §§ 404.355-404359.360-404.365; 3) depuneți o cerere, 4) sunteți necăsătorit; și 5) aveți mai puțin de 18 ani; aveți 18 ani sau mai mult și aveți o invaliditate care a început înainte de a împlini 22 de ani; sau aveți 18 ani sau mai mult și vă calificați pentru prestații în calitate de student cu normă întreagă, așa cum este descris în §404.367.” 20 C.F.R. §404.350.

După cum s-a menționat mai sus, copiii adulți cu dizabilități pot beneficia de Medicare dacă se califică pentru prestațiile SSDI și sunt invalizi înainte de împlinirea vârstei de 22 de ani, așa-numitele prestații de invaliditate din copilărie (CDB). Un „copil” se poate califica pentru prestații SSDI dacă unul dintre părinții săi primește prestații de pensionare sau de invaliditate SSDI, sau dacă a decedat după ce a devenit asigurat, împreună cu celelalte calificări enumerate. Acestea se numesc prestații pentru „copii” deoarece sunt plătite pe baza înregistrării veniturilor de asigurări sociale ale unui părinte. A se vedea http://www.ssa.go/pubs/10026.html.

O persoană poate deveni întotdeauna eligibilă pentru Medicare pe baza propriului său dosar de câștiguri în cele din urmă, dacă este capabilă să lucreze și devine complet asigurată și/sau îndeplinește celelalte calificări pentru prestațiile SSDI.

DURATA ELIGIBILITĂȚII:

Un copil adult cu handicap care devine eligibil pentru Medicare pe baza dreptului său la SSDI și a handicapului va fi acoperit de Medicare atât timp cât rămâne sub incidența handicapului și necăsătorit. În cazul în care persoana este capabilă să muncească, există o perioadă de probă de lucru disponibilă pentru beneficiarii de SSDI pe bază de invaliditate de 9 luni. Dacă, după aceste nouă luni, persoana continuă să lucreze, Medicare va fi asigurat ca de obicei timp de 93 de luni sau 7 ani și 9 luni. După această perioadă de timp (8,5 ani în total), persoana ar trebui să contribuie cu prime pentru a continua acoperirea Medicare și este considerată mai degrabă o persoană înscrisă decât un beneficiar. HI 00801.126 și a se vedea http://www.ssa.gov/disabilityresearch/wi/medicare.htm.

ELIGIBILITATEA PENTRU MEDICARE ÎNCEPE:

Așa cum s-a menționat mai sus, pentru ca un copil adult cu dizabilități să devină eligibil pentru prestațiile SSDI, persoana asigurată pe ale cărei venituri salariale se va baza cererea, trebuie să fie pensionată, să fie invalidă sau să fi decedat. Acest lucru se poate întâmpla în orice moment din viața copilului adult cu handicap.

Un minor nu va avea dreptul să primească Medicare, totuși, înainte de împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepția cazului în care copilul suferă de boală renală în stadiu terminal. Există unele circumstanțe foarte limitate în care un copil ar putea deveni eligibil înainte de împlinirea vârstei de 18 ani, dar asigurarea este de obicei furnizată pentru acești copii prin alte programe finanțate de la nivel federal, cum ar fi Medicaid și programele de asigurare pentru copii.

Cel mai devreme când un copil adult cu handicap bazat pe prestații de invaliditate din copilărie (CDB) ar deveni eligibil ar fi la vârsta de 20 de ani, cu excepția cazului în care handicapul se bazează pe boala Lou Gehrig (ALS), când se încheie perioada de așteptare de 24 de luni. HI 00801.146. Persoana trebuie să continue să îndeplinească cerințele de eligibilitate pentru prestațiile SSDI, cum ar fi să fie necăsătorită și să rămână sub incidența unei invalidități.

O persoană care este capabilă să se întoarcă la locul de muncă poate deveni asigurată în virtutea propriului său istoric de câștiguri și atunci se vor aplica regulile obișnuite bazate pe calificarea ca persoană asigurată în temeiul titlului II din Social Security Act.

.

Leave a Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.