Tartsa szemmel az SSRI-t: segítsen elkerülni a lehetséges látást veszélyeztető mellékhatásokat | Rob Kettenburg

A szakmailag lektorált brit folyóiratban nemrégiben megjelent jelentés öt olyan optikai neuropátiás esetet ismertet, amelyekről úgy gondolják, hogy a szelektív szerotonin újrafelvétel-gátlók (SSRI) hosszú távú kezelésével állnak összefüggésben.1 Az öt esetet két év alatt azonosították egy 140 000 fős szigetországi lakosság körében. Mindegyik esetet a Naranjo-algoritmus segítségével értékelték a gyógyszer mellékhatás (ADR) valószínűségének jelzésére.2 A Naranjo-pontszámok négy esetben lehetséges ADR-t, egy esetben pedig valószínű ADR-t jeleztek.

Mind az öt esetben ischaemiás optikai neuropathia (ION) gyanúja miatt fellépő látásvesztés jelentkezett, és mindegyiket alaposan kivizsgálták egyéb lehetséges kiváltó okok tekintetében. Minden esetben “nem artériás” ischaemiás eredetre gyanakodtak. A toxicitást valószínűtlennek tartották, mivel három esetben hirtelen kezdődött, és két esetben egyoldali volt.

Két esetben progresszív kétoldali látótérvesztés (VF) jelentkezett. Két esetben súlyos egyoldali hirtelen látásvesztés (SLOV), egy betegnél pedig kétoldali SLOV fordult elő. Valamennyi beteg viszonylag fiatal volt (átlag 49 év, tartomány 40-54 év), hosszú SSRI-kezeléssel, átlagosan 7 éve (tartomány 1-14 év).

Az SSRI-kezelést minden esetben további romlás nélkül abba tudták hagyni. Egy kétoldali progresszív LOV-ban szenvedő beteg 18 hónap alatt teljesen meggyógyult. Két egyoldali SLOV-ban szenvedő betegnél nem állt helyre a funkció az érintett szemen, de a másik szemen megmaradt a normális látás.

Egy esetben anterior ION-t diagnosztizáltak (a rövid hátsó ciliaris artériákat érintő), amely hirtelen látóideg-duzzanattal és magassági látótérvesztéssel jár. Négy esetben a hátsó ION (a központi retinalis artéria pialis ágait érintő) klinikai jellemzői voltak, amelyek kezdetben jellemzően normális megjelenésű látóhártya-duzzanatot mutatnak akut vagy progresszív, fájdalommentes LOV-val az egyik vagy mindkét szemen.

A hátsó ION viszonylag fiatal, egészséges betegeknél ritka. Az ION szisztémás kockázati tényezői közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a magas vérnyomás. A beszámolt betegek közül ketten szenvedtek nem inzulinfüggő diabetes mellitusban és hárman dohányoztak.

A betegek mindegyike képes volt abbahagyni az SSRI szedését további állapotromlás nélkül. Egy kétoldali érintettségű beteg 18 hónap után teljesen meggyógyult, egy beteg pedig 6 hónapig stabil maradt, amíg újra nem kezdett SSRI-t szedni, ami után gyorsan romlott, és mindkét szemén ujjakkal számolva látott.

Leave a Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.